Hekimlerimize sorun
 • A.U.

  Merhaba hocam, amcamın kızı ile evleniyorum. Yanlış olduğunu biliyorum ama birbirimizi seviyoruz. Fakat gelecekte çocuklarımız ile ilgili hayal kurduğumuzda oluşabilecek hastalıklardan korkuyorum. Bilgi alabilir miyim? Ne yapmam lazım? Tedbir alabilir miyim?

  Hekimimizin Cevabı

  Akraba evliliğine bağlı hastalıkların taranması için mutlaka her iki eşten ya da eş adayından geniş bir genetik hastalık taraması yapılması gerekir. Akraba evlilikleri sadece sık görülen hastalıkların değil, aynı zamanda nadir görülen hastalıkların olasılığını da arttırmaktadır. Akraba evliliği yapan çiftlerde %28 oranında her iki eş de aynı hastalık için taşıyıcılık çıkmaktadır. Bu durum kabaca %7 civarında gebelik başına bir hastalık riski anlamına gelmektedir. Bunların önemli bir kısmını nadir hastalıklar oluşturmaktadır. Bu nedenle kan örneği alarak bu hastalık gruplarını taramak gerekir. Herhangi bir hastalık ya da birden fazla hastalıkla ilgili risk çıkması halinde gebeliklerde bu riskin azaltılması için bazı tedbirler alınabilir.

 • Z.T.

  Sayın hekimim genetik yollarla geçen kanser türleri erken yaşlarda mı çıkıyor? birde genetik yolla geçen kanser acaba aynı tür mü oluyor? yani ailesinde mide kanseri varsa çocukları da mide kanseri oluyor? Teşekkürler.

  Hekimimizin Cevabı

  Kesin bir kural olmamakla beraber ailesel kanserlerde sıklıkla ailede kanserler erken yaşlarda olur ama ileri yaşlarda ortaya çıkan bazı kanser türleri ile de karşılaşabiliyoruz. Bazı hastalıklarda belli organlarda kanserleri aynı aile içinde daha fazla görmekle beraber bazı hastalıklarda aynı aile içinde farklı farklı türde kanserlerle karşılaşabiliriz. Örneğin bazı ailelerde sadece mide kanseri gözlenirken, bazı ailelerde mide kanseri olan kişilerin yanında bağırsak kanserleri ile ya da meme kanseri ile aynı anda karşılaşabiliyoruz. Bunu test sonucuna göre yorumlamak çok daha kolay oluyor. Aynı zamandaailedeki bazı detayları da öğrenmiş olmamız ve bu iki veriyi bir arada değerlendirmemiz gerekiyor

Hekimlerimize sorun

Aşağıdaki bölümde sorduğunuz sorular hekimlerimiz tarafından yanıtlanacaktır.

Sorularınız yanıtlandığında isminiz ve soyisminiz başharfleri kullanılarak yayınlanacaktır.